Quick App: Apples2Oranges

Do you ever do any price comparison in the grocery store? Gallons vs. liters? Ounces vs. milligrams? Fifty feet of Scotch tape vs. 15 meters? What's the best deal? Apples2Oranges is a $2.99 app from Ilium Software and can be downloaded to your iPhone from the App Store. It employs a simple touch interface where you can compare two kinds of modes: Ingredients Mode and Price Mode. Ingredients Mode lets you compare nutritional content for food you are eating or buying. Price Mode lets you compare two products side-by-side for the best price considering different measurements for volume, length, or area.

Just enter the numerical amount of the item on the left side of the "size" window, then select the type of measurement you are comparing in the right side of the "size" window, then press "compare" for the "price." Or, if in Ingredient Mode, you can compare different measurements and even calories. This can be a very handy app if you are trying to save money at the store or trying to watch your calorie intake. Take a look in the App Store and get it if you like what you see.  

Have something to say about this story? Share your comments below! Need help with something else? Submit your question!

0
loading...
0
loading...
0
loading...
0
loading...

← Previously

How's Your Battery Life With iPhone OS 2.2.1?

Next up →

Apple Wolfing Down Flash RAM Chips in Advanced of Next Gen iPhone?

Reader comments

Quick App: Apples2Oranges

1 Comment

I was about to buy this after seeing it here. But then saw Compare and Convert with it's clean and simple Apple iPhone UI. So I bought it instead (99¢).
Thanks for the idea, though.